ODWIEDZINY

Dzisiaj 113

Wczoraj 178

W tygodniu 587

W miesiącu 1117

Od 2008 roku 570476

  • KPSPM
  • KPSPM
  • KPSPM
  • KPSPM
  • KPSPM
  • KPSPM
  • KPSPM
  • KPSPM

Prezes ZUS: Podstawą do wydania zaświadczeń A1 jest stan faktyczny tzw. ośrodka interesów życiowych

aktualnosci 1885 0 GLOWNYW dniu 18 października 2017 roku Prezes ZMPD Jan Buczek wziął udział w spotkaniu z Prezes ZUS prof. Gertrudą Uścińską. Tematem rozmów były kwestie związane z problemem, jaki napotykają polscy przedsiębiorcy transportowi w otrzymaniu dla swoich pracowników, obywateli Ukrainy czy Białorusi, niezbędnych przy wykonywaniu transportu do Francji czy Austrii dla obywateli państw trzecich zatrudnionych w polskich przedsiębiorstwach zaświadczeń A1. Główną przeszkodą w ich wydaniu jest ustalenie tzw. ośrodka interesów życiowych zatrudnionych w Polsce obcokrajowców.

 

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wyjaśniła, że podstawą do wydawania (bądź nie) zaświadczeń A1 są przepisy unijne, które zawierają katalog kryteriów służących określeniu miejsca zamieszkania (ośrodka interesów życiowych) obcokrajowca w Polsce. Podczas spotkania prezes ZMPD wskazał jednak, że kryteria te w stosunku do kierowców w ruchu międzynarodowym są nieadekwatne i trudne do spełnienia czy udowodnienia, szczególnie w sytuacji, gdy kierowca zatrudniony jest przez pierwszych 6 miesięcy na przyrzeczeniu o zamiarze zatrudnienia. Przedstawiciele ZUS przyjęli te argumenty i uznali konieczność przyspieszenia prac nad harmonizacją przepisów i ich jednolitą interpretacją.

Niezależnie od wypracowania nowych regulacji w każdym przypadku do oceny, czy obywatel państwa trzeciego legalnie zamieszkuje w Polsce, konieczne będzie zbadanie stanu faktycznego. Sama deklaracja (oświadczenie) danej osoby, że legalnie zamieszkuje w Polsce, nie zostanie uznana za wystarczającą. Oddział ZUS w każdej sprawie będzie indywidualnie ustalał stan faktyczny i podejmował decyzje o wydaniu bądź odmowie wydania zaświadczenia A1.

Opr. ZMPD/DTR/ACH

Znajdź nas na Facebook