PARTNERZY i POLECANE STRONY

ODWIEDZINY

Dzisiaj 16

Wczoraj 70

W tygodniu 410

W miesiącu 1345

Od 2008 roku 698967

  • trackimo
  • KPSPM
  • KPSPM
  • KPSPM
  • zmpdbox
  • KPSPM
  • 25-lecie KPSPD
  • KPSPM
  • KPSPM
  • KPSPM
  • KPSPM

Niemcy: stawka minimalna w transporcie

 

Wszystkie informacje na temat płacy minimalnej w Niemczech dostępne są w bloku: Niemcy: stawka minimalna, dostępnym TUTAJ

 


Informacja z 23 grudnia 2014 r.

Wykonywanie przewozów na terytorium Niemiec – sposób postępowania

1 stycznia 2015 r. wchodzą w życie  w Niemczech przepisy narzucające płacę minimalną w wysokości 8,50 euro za godzinę.
Zgodnie z uzyskanymi  informacjami przepis ten będzie dotyczyć sektora transportu i będzie mieć zastosowanie do niemieckich i zagranicznych operatorów transportu wykonujących działalność transportową na terytorium Niemiec (kabotaż, międzynarodowe operacje transportowe do i z Niemiec, tranzyt).

 

Pełna informacja wraz z instrukcją oraz formularzami dostępna jest dla wszystkich TUTAJ

Przypominamy, że kopiowanie naszych autorskich informacji na innych stronach internetowych jest niezgodne z regulaminem portalu ZMPD.

 


Informacja z 19 grudnia 2014 r.

Administracja Celna Niemiec opublikowała  formularz dotyczący wymogu powiadamiania niemieckiej Administracji Celnej przez pracodawców o operacjach transportowych realizowanych na terytorium Niemiec.   
Formularz znajduje się TUTAJ , pod nagłówkiem "Formulare zum Thema" (po prawej stronie). Formularz dla transportu drogowego  oznaczony jest „033037 (mobil)”.   
 
Wypełniony formularz musi być przesłany faksem do:
Bundesfinanzdirektion West, Cologne
Numer faksu: +49 (0) 221 964 870  
   
Przypominamy, że  formularz musi być wypełniony w języku niemieckim.  
ZMPD przygotowuje robocze tłumaczenie formularza na język polski.

Informacje zebrane w tej sprawie znajdują się TUTAJ

Źródło: BGL
Opr. ZMPD/DTR/AGA
     


Informacja z 16 grudnia 2014 r.

Według  informacji którą ZMPD otrzymało z IRU – Międzynarodowej Unii Transportu Drogowego 16 grudnia 2014 roku -   od 1 stycznia 2015 r. wchodzi w życie  w Niemczech przepis określający płacę minimalną w wysokości 8,50 euro za godzinę.
Zgodnie z najnowszymi informacjami przepis ten będzie dotyczyć sektora transportu i będzie mieć zastosowanie do niemieckich i zagranicznych operatorów transportu wykonujących działalność transportową na terytorium Niemiec (kabotaż, międzynarodowe operacje transportowe do i z Niemiec, tranzyt).
Niemiecka Administracja Celna  będzie odpowiedzialna  za egzekwowanie   tego przepisu. Obecnie brak jest  dodatkowych informacji w sprawie, jak niemiecka Administracja Celna zamierza egzekwować ten przepis w stosunku do zagranicznych operatorów transportu.

Zarówno ZMPD, jak i sekretariat IRU, wyrażają wątpliwości co do zgodności tego niemieckiego przepisu z przepisami unijnymi oraz kwestionują dodatkowe obciążenia administracyjne, jakie w wyniku tej regulacji prawnej będą wynikać dla zagranicznych operatorów transportu.

Informujemy również, że IRU  wystąpiło w tej sprawie do unijnego Komisarza ds. zatrudnienia i do Komisarza ds. transportu, jak również do niemieckiego ministerstwa finansów. ZMPD wystosowało w tej kwestii pisma do ministrów infrastruktury i rozwoju, spraw zagranicznych, gospodarki oraz  pracy i spraw socjalnych.
Będziemy Państwa informować na bieżąco  o wynikach tych interwencji.

Poniżej znajdują się informacje przekazane przez IRU, dotyczące płacy minimalnej w Niemczech:

1.Płaca minimalna: pracodawca musi zapłacić płacę minimalną w wysokości 8,50 euro za każdą godzinę pracy na terytorium Niemiec. Płaca ta musi być wypłacona najpóźniej ostatniego dnia pracy banku, w miesiącu następującym po miesiącu, w którym została wykonana praca.

2.Wymóg powiadamiania: wszyscy zagraniczni operatorzy transportu, łącznie z tymi, którzy już płacą 8,5 euro lub więcej za godziną, muszą powiadamiać Bundesfinanzdirektion West w Kolonii przed rozpoczęciem operacji transportowej na terytorium Niemiec. Dla pracowników mobilnych przewidziany jest uproszczony proces powiadamiania. Powiadomienie musi być przedstawione pisemnie w języku niemieckim. Może zawierać wszystkie operacje transportowe w okresie do 6 miesięcy.
Powiadomienie powinno zawierać następujące informacje:
- nazwisko, imię i datę urodzenia pracownika
- datę rozpoczęcia  i przewidywany czas trwania operacji transportowej na  terytorium Niemiec
- adres, gdzie będą przechowywane dokumenty.                                                   
Przy pierwszej rejestracji firm transportowych należy dołączyć pismo potwierdzające, że na żądanie pracodawcy przedstawią dowody, że płaca minimalna została kierowcy zapłacona. Nie ma wymogu powiadamiania niemieckich Administracji Celnej  o zmianach w  zaplanowanych operacjach  transportowych, jeżeli pierwsze powiadomienie zostało  wysłane.

3.Przechowywanie dokumentów: pracodawca musi rejestrować rozpoczęcie, zakończenie operacji transportowej oraz ilość godzin przepracowanych na terytorium Niemiec najpóźniej w ciągu 7 dni po wykonaniu operacji transportowej. Dokument ten musi być przechowywany przez co najmniej 2 lata na terytorium Niemiec lub na terytorium innego kraju. Jeżeli dokument jest przechowywany w innym kraju, należy dodatkowo dołączyć potwierdzenie, że żądane dokumenty są do dyspozycji  niemieckiej Administracji Celnej w celu  ułatwienia weryfikacji.

4.Przydatne kontakty: według niemieckiej Administracji Celnej dalsze informacje dotyczące  wprowadzenia  minimalnej płacy w Niemczech ukażą się 19 grudnia 2014 r. Powołano kilka punktów informacyjnych w celu udzielania odpowiedzi na pytania dotyczące tej sprawy. Pytania mogą być kierowane do Ministerstwa Pracy i Spraw Socjalnych Niemiec  (Bundesministerium fur Arbeit und Soziales)  lub bezpośrednio do niemieckiej Administracji Celnej (ZOLL).

Opr. ZMPD/DTR/AGA